راهکار های موثر درمان ژنیکوماستی در اهواز

ژنیکوماستی بیماری است ، که در اثر از بین رفتن تعادل در میان هومون های تستوسترون و استروژن در بدن ایجاد می شود. برخی از داروها و بیماری های خاص نیز می توانند باعث تورم و بزرگ شدن بافت سینه در مردان شوند. این مشکل معمولا بدون نیاز به درمان خاصی و با یک سری مراقبت ها و نکات از بین می رود ، اما در صورتی که درمان نشد شما نیاز به انجام جراحی کاهش سینه دارید. این بیماری بسیار رایج است و باعث حجیم شدن سینه در مردان می گردد. ژنیکوماستی می تواند در مردان در تمامی سنین رخ دهد ، اما احتمال آن در دوران نوزادی ، بلوغ و افراد مسن بالاتر می رود.در صورت ابتلا به این مشکل می توانید جهت درمان به بهترین جراح سینه اهواز دکتر پروین محمدی مراجعه نمایید.

 

ژنیکوماستی - دکتر پروین محمدی

 

سوالاتی در رابطه با ژنیکوماستی 

شما نیاز دارید که یکسری سوالات را درباره این مشکل برای کسب اطلاعات از دکتر خود بپرسید. برخی از این سوالات که می توانند مفید باشند عبارتند از:

 1. دلیل ابتلا شما به این مشکل چیست؟
 2. نیازی به تغییر یا دوری ازمصرف دارویی برای جلوگیری از رشد سینه دارید؟
 3. بهترین درمان برای ژنیکوماستی در اهواز کدام است؟
 4. چه مدت این برآمدگی در سینه شما وجود خواهد داشت؟
 5. چگونه می توانید از ابتلا دوباره به این بیماری جلوگیری کنید؟
 6. آیا نیاز به بررسی برای احتمال ابتلا به سرطان سینه وجود دارد؟
 7. آیا باید انتظار نشانه یا عوارض خاصی را داشته باشید؟
 8. عوارض ژنیکوماستی چیست؟

تحقیقات نشان داده اند ، که مردان مبتلا به این مشکل ریسک بیشتری برای ابتلا به مشکلات و بیماری هایی مانند سرطا سینه دارند. در هر زمان درصورتی که شاهد تغییرات غیر عادی در سینه بودید باید با پزشک خود تماس بگیرید و مشکل را با او به اشتراک بگذارید.

نشانه های ابتلا به ژنیکوماستی

یکی از مهم ترین موارد این است که نشانه های ابتلا به این بیماری را بدانید تا در صورت ابتلا به آن بتوانید از آن آگاه شوید و هر چه زودتر برای درمان آن به پزشک مراجعه نمایید. به طور کلی امکان دارد این مشکل در یک یا هر دو سینه شما رخ دهد و به شکل یک ورم یا غده چربی مانند آن را مشاهده کنید که با مقداری درد همراه است. معمولا در صورت ابتلا به این مشکل سینه ها به شکل غیر عادی بزرگ می شوند.

البته توجه داشته باشید که ژینکوماستی به خودی خود مشکل و بیماری حاد و جدی ای به شمار نمی آید.افرادی که به این بیماری مبتلا هستند ممکن است با علائمی از جمله تورم، احساس حساسیت در بافت یک یا هر دو سینه رو به رو شوند.

این موضوع می تواند با بافت یا توده چربی دور سینه شروع شده و به مرور رشد کند. البته در اکثر مواقع ، این رشد به صورت نامتقارن صورت می گیرد.
چنانچه به صورت مداوم با علائمی مثل درد ، تورم ، ترشحات سینه و یا ترکیب این موارد درگیر بودید، حتما توسط یک پزشک متخصص ویزیت و معاینه شوید تا در صورت لزوم، اقدامات لازم برای بهبودی یا کنترل علائم شما در نظر گرفته شود.

چه کسانی ممکن است به ژنیکوماستی مبتلا شوند؟

این بیماری می تواند در دوره های متفاوت زندگی برای شما رخ دهد. این دوره ها عبارتند از:

 • تولد یا همان نوزادی:بیش از نیمی از مردان در زمان تولد با این مشکل رو به رو هستند. این مورد معمولا به دلیل استروژن موجود در بدن مادر رخ می دهد و بعد از چند هفته خود به خود از بین می رود.
 • بلوغ:همچنین بیش از نیمی از نوجوانان به ژنیکوماستی با درجه و شدت مختلفی مبتلا هستند. تغییر و نوسان هورمون ها در بدن مانند کاهش تستوسترون و افزایش استروژن باعث می شود تا بافت سینه رشد کند و بزرگ شود. با هماهنگ و تنظیم شدن مقدار هورمون ها در بدن این مشکل نیز حل می شود و این دوره بین 6 ماه الی دو سال زمان میبرد تا به طور کامل حل شود و مشکل شما از بین برود.
 • بزرگسالان یا افراد مسن: ژنیکوماستی در افرادی با سن بالاتر از 50 سال احتمال بیشتری دارد. دلیل آن نیز بسیار ساده است بدن مردان با افزایش سن مقدار کمتری تستوسترون تولید می کند و این مورد دلیل خوبی برای از هماهنگی خارج شدن مقدار هورمون ها می باشد. همچنین از سوی دیگر در سنین بالاتر احتمال افزایش چربی و چاقی در بدن زیاد می شود و این موضوع باعث افزایش استروژن در بدن آقایان می شود. همین تغییرات باعث رشد و بزرگ شدن بافت سینه می گردد.

چه مشکلاتی باعث ابتلا به ژنیکوماستی می شوند؟

برخی از عادت ها و شرایط هستند ، که زمینه رشد و بزرگ شدن سینه مردان و ایجاد این مشکل می شوند. برخی از این شرایط عبارتند از:

 • تومور آدرنال
 • اعتیاد به الکل
 • بیماری های مربوط به کلیه یا کمکاری کلیه
 • سندروم کلاین فلتر
 • مشکلات کبد
 • بیماری های مربوط به تیروئید

علل افزایش ابتلا به ژنیکوماستی 

یکسری از مواد هستند که مصرف آنها به مقادیر غیر استاندارد و اعتیاد به آنها می تواند باعث ابتلا شما به این بیماری گرد. برخیس از این موارد عبارتند از :

 • الکل و هر نوع نوشیدنی های الکلی
 • استروئید مصنوعی که توسط ورزشکاران مورد استفاده قرار میگیرد و باعث عضله سازی می شود
 • آمفتامین
 • ماریجوانا
 • هروئین
 • متادون

برخی از بیماری ها و مشکلات نیز هستند که می تواند ریسک ابتلا به ژنیکوماستی را بالا ببرند. این بیماری ها عبارتند از :

 • تومورها
 • کدورت سن
 • هیپوگنادیسم (کم کاری غدد جنسی)
 • کم کاری و مشکلات مربوط به کلیه
 • پرکاری و مشکلات دیگر مربوط به غده تیروئید

بیماری های کبدی و ارتباط آن با ژنیکوماستی

بیماری ‌های کبدی می ‌توانند به عنوان یکی از عوامل ایجاد ژنیکوماستی در آقایان به شمار آیند . این بیماری ‌ها ممکن است تأثیرات مستقیم یا غیر مستقیمی بر روی تنظیمات هورمونی و سلامت بافت پستان در آقایان داشته باشند . در زیر به برخی از مکانیسم‌ هایی که می ‌توانند منجر به ایجاد این عارضه شوند می پردازیم :

تغییرات هورمونی : کبد یکی از ارگان ‌های مهم در تولید متابولیسم هورمون‌ هاست . بیماری ‌های کبدی مانند سیروز کبد یا کبد چرب می ‌توانند باعث ایجاد اختلالات در آن ‌ها شوند . به طور خاص افزایش استروژن و کاهش تستوسترون در بدن مردان می ‌تواند باعث افزایش حجم و اندازه پستان شود که این پدیده به عنوان ژنیکوماستی شناخته می ‌شود.

التهابات کبدی : بیماری‌ هایی مانند التهاب کبد می‌ توانند منجر به اختلال در ساختار و عملکرد کبد شوند . این التهابات ممکن است باعث افزایش سطح هورمون ‌هایی مانند استروژن شوند که می ‌تواند به افزایش اندازه پستان در آقایان منجر شود.

تغییرات آسیب ‌زای کبدی : در مواردی که عملکرد کبد با اختلال مواجه می شود ، مواد مضر و سمی در بدن انباشته می ‌شوند که ممکن است تغییراتی در تنظیمات هورمونی بوجود بیاورد که این عامل ، دلیل دیگری بر بزرگ شدن پستان در بدن آقایان می باشد.

با این توضیحات باید متوجه این موضوع شده باشید که بیماری ‌های کبدی می‌ توانند با تغییرات هورمونی نظیر افزایش استروژن، کاهش تستوسترون ، التهابات و تأثیر داروی های جهت درمان آن ، به افزایش ژنیکوماستی در آقایان منجر شوند . به همین دلیل مشورت با پزشک معالجتان را در اولویت درمان این بیماری قرار دهید تا پس از آن ناچار به دست و پنجه نرم کردن با ژنیکوماستی نشوید.

 بررسی داروهایی که باعث ابتلا به ژنیکوماستی می شوند

این مشکل در برخی موارد به دلیل مصرف برخی از داروها خاص ایجاد می شود. این داروها شامل موارد زیر می شوند:

 • استرس و افسردگی
 • عفونت های باکتریایی یا قارچی
 • بزرگ شدن پروستات
 • سوزش یا زخم معده
 • سکته قلبی و فشار خون بالا
 • ناباروری مردان
 • مصرف مواد مخدر مانند متادون

داروهای دیگری که میتوانند باعث ابتلا به ژنیکوماستی شوند نیز عبارتند از:

 • آمفتامین ، ماروجوانا و مواد افیونی
 • استروئید های آنابولیک که برای رشد عضله استفاده می شوند
 • روغن استوخدوس یا روغن درخت چای

تشخیص ژنیکوماستی در اهواز

برای تشخیص ابتلا به ژنیکوماستی در اهواز، دکتر محمدی ابتدا در مورد علائم و نشانه های فرد، سابقه مصرف داروهای مختلف و همین طور سابقه خانوادگی ابتلا به بیماری سوال خواهد کرد.
پس از طرح پرسش های فوق ، بافت سینه فرد برای بررسی دقیق تر به صورت فیزیکی معاینه خواهد شد. البته لازم به ذکر است که این معاینه فیزیکی، می تواند اندام تناسلی و شکم فرد را هم شامل شود.

در صورتی که علت بروز علائم، به هم خوردن تعادل هورمون ها باشد، پزشک با بیمار در مورد این مسئله صحبت کرده و به او اطمینان خواهد داد که این مشکل خودبخود برطرف خواهد شد و نیاز به درمان خاصی نیست. اما در صورتی که توده چربی ،بیش از حد نرمال بزرگ و حساس باشد و یا تنها در یک سمت بدن شاهد آن باشیم، ممکن است به نمونه برداری و آزمایش خون نیاز شود. با انجام این آزمایش ها، پزشک می تواند از وجود یا عدم وجود سرطان در بدن بیمار مطلع شود. البته از تست های بیشتری هم برای تشخیص دلایل مختلف بروز این توده استفاده می شود. برخی از دلایل احتمالی عبارتند از:

 • کیست
 • آبسه یا فرونکل
 • تومور های خوش خیم مثل لیپوم یا هامارتوم
 • ماستیت که تورم غدد سینه است.
 • هماتوم
 • متاستاز (سرطانی که به قسمت های دیگر بدن گسترش پیدا کرده است)

آزمایشات زیر نیز برای تشخیص دقیق تر ژنیکوماستی در اهواز انجام می شود :

 1. سونوگرافی سینه که یک تصویر واضح از سینه ها و روند رشد آن در اختیا شما قرار می دهد
 2. عکس سینه با اشعه ایکس که تغییرات غیرعادی در سینه را نشان می دهد.

چگونه ژنیکوماستی را درمان می کنند؟

اکثر افراد به درمان خاصی برای از بین رفتن این مشکل نیاز ندارند و درصورتی که به دلیل مصرف دارو خاصی دچار این مشکل شوید باید از مصرف آن اجتناب کنید یا از دارو مشابهی که باعث ایجاد مشکل در سینه ها نمی شود استفاده نمایید. در صورتی که به دلیل مشکل یا بیماری خاص نیز ژنیکوماستی رخ دهد با درمان آن بیماری این مشکل نیز از بین می رود. برخی از مردان برای درمان این مشکل جراحی کاهش سینه را انتخاب می کنند. در این پروسه با برداشتن بافت اضافه سینه حجم آن کاهش میابد. همچنین می توانید برای درمان ژنیکوماستی در اهواز به این روش به دکتر پروین محمدی مراجعه نمایید.

درمان ژنیکوماستی در اهواز با لیزر

لیزر لیپولیز یا از بین بردن چربی با لیزر روش درمانی کم تهاجمی برای از بین بین بردن بافت چربی در سینه بزرگ یا برآمده و درمان این بیماری میباشد. در این روش که کم تهاجم می باشد هیچگونه فشار یا آسیبی به بدن وارد نمی شود و امینیت بالاتر و خطر کمتری برای شما دارد. این پروسه با دو نوع لیزر متفاوت انجام می شود یکی برای از بین بردن بافت چربی در سینه و دیگری برای تنگ کردن پوست استفاده می شود. با اینکه این پروسه برای از بین بردن مقدار زیادی از چربی ها استفاده نمی شود ، اما باعث افتادگی و سستی پوست در نواحی مانند زیربغل و غیره می شود. بنابراین از یک نوع لیزر نیز برای جذب و کاهش پوست استفاده می شود.

برای درمان ژنیکوماستی چه داروهایی تجویز می شود ؟

ژنیکوماستی یک بیماری تورم زا است که به عنوان یک اختلال هورمونی مطرح می‌ شود و معمولاً به دلیل بهم ریختن نسبت هورمون ‌های آندروژن و استروژن ایجاد می ‌شود. این بیماری می ‌تواند عوارض روحی و جسمی داشته باشد که معمولاً به درمان های دارویی پاسخ نمی ‌دهد ؛ اما در برخی موارد، این داروها به عنوان بخشی از مدیریت بیماری مورد استفاده قرار می گیرند. در حقیقت پزشک با تجویز داروها تلاش می کند تا علائم ایجاد شده را کنترل و شدت تورمات را کاهش دهد. برخی از داروهایی که برای درمان ژنیکوماستی تجویز می‌ شوند عبارتند از :

آنتی ‌هیستامین‌ ها : این داروها ممکن است به عنوان مکمل ‌های درمانی برای کاهش علائم حساسیت زا مانند خارش و تورم استفاده شوند.

استروئیدها : کورتیکواستروئیدها (مانند پردنیزولون) ممکن است در موارد شدید ژنیکوماستی تجویز شوند تا بهبودی سریع ‌تر اتفاق افتاده و تورم ها در مدت زمان کوتاه تری از بین بروند.

مهار کننده‌ های فاکتور رشد : داروهایی مانند سوماتوستاتین (مانند اوکترئوتاید) در مواردی که بیماری با عوارض شدید خود را آشکار می سازد تجویز می شود که مصرف آن باید زیر نظر پزشک بوده و با دیگر دارو ها تداخل نداشته باشد.

داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAIDs) : این داروها تاثیر مستقیمی بر درمان این بیماری نداشته و تنها برای کاهش درد و حساسایت سینه ها مورد استفاده قرار می گیرد . به عنوان مثال NSAIDs می‌توانند با کاهش تولید پروستاگلاندین‌ ها (مواد شیمیایی که باعث التهاب و درد می ‌شوند) به تسکین درد کمک کنند.

مهم است که بیماران در کنار تجویز داروها ، برای درمان ژنیکوماستی اقدامات جدی تری را در نظر داشته و با پیگیری از پزشک خود، بهترین روش درمان را انتخاب کنند. این روش ها شامل جراحی و رادیوتراپی است که در موارد شدید تر بسیار موثراست.

سوالات متداول

 • آیا می توان از بزرگ شدن سینه ها پیشگیری کرد ؟

شما نمی توانید بسیاری مشکلات که باعث از بین رفتن تعادل بین هورمون ها می شوند را تغییر دهید یا از آنها جلوگیری کنید تا بتوانید از ابتلا به این مشکل پیشگیری نمایید. تنها اقداماتی که می توانید برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری انجام دهید جلوگیری از مصرف یکسری از داروها ، تغییر برخی عادت ها و درمان بیماری و مشکلاتی است ، که باعث ایجاد این بیماری در شخص می شوند. ضمنا در صورت مشکوک شدن به ژنیکوماستی در اهواز می توانید برای پیشگیری به دکتر مریم احمدیان مراجعه کنید و این روش درمانی بدون عوارض و به راحتی انجام دهید تا مشکل شما حل شود.

 • تاثیر ژنیکوماستی برروی بدن چگونه است ؟

این مشکل به صورت یک ورم و برآمدگی به اندازه دکمه در زیر نوک سینه مشاهده می شود. شما آن را کاملا احساس میکنید و در هنگام تماس می توانید مکان و اندازه آن را کاملا تشخیص دهید. این غده می تواند به راحتی در زیر بافت سینه حرکت کند و در صورت تماس با آن باعث ایجاد سوزش شود. همچنین ژنیکوماستی می تواند در یک یا هر دو سینه شما ایجاد شود.

 • در صورت ابتلا به ژنیکوماستی در اهواز در چه زمانی باید به پزشک زنگ بزنید؟

در صورتی که موارد زیر را تجربه کردید باید با دکتر خود تماس بگیرید:

 • درد ، برآمدگی یا تغییر غیر طبیعی در سینه
 • خارش در سینه یا ناجیه زیربغل
 • ترشح مواد از نوک سینه
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
علی
علی
9 روز قبل

ببخشید دکتر من ۱۹ سالمه و اینکه نمیدونم ژنیکوماستی دارم یا بخاطر چاقی اندازه سینه هام بزرگ شده. ممکنه بدون معاینه بتونم این موضوع و بفهمم ؟

drmohammadi13
مدیر
3 روز قبل
پاسخ به  علی

معمولا با چاقی مشکل بزرگی پستان در آقایان ایجاد میشود و ‌اضحا با چاقی شخص متوجه بز رگی سینه میشود و با کاهش وزن اندازه پستانها کوچک میشود. بنابراین اگر شما اضافه وزن دارید و همزمان اندازه سینه ها بزرگ‌تر شده بهتر است از رژیم غذایی و ورزش جهت کاهش وزن استفاده کنید و همزمان جهت معاینه و مشورت با پزشک هم مراجعه کنید

Scroll to Top