مراقبت های بعد از ماموپلاستی

در این مقاله می خواهیم درباره مراقبت های بعد از ماموپلاستی صحبت کنیم ، اما در کل این جراحی چیست؟ ماموپلاستی پروسه ای است ، که در آن با تخلیه چربی و پوست اضافه از بافت سینه آن را به حجم ، اندازه و سایز دلخواه شما می رسانند. جدا از کارایی زیبایی این پروسه می توان از آن برای درمان مشکلاتی مانند کمر درد و گردن درد و سایر مشکلاتی که بر اثر بزرگ یا سنگین بودن سینه رخ می دهد استفاده نمود.

 

مراقبت های بعد از ماموپلاستی - دکتر پروین محمدی

 

در برخی موارد نیز جراحی هایی مانند لیپوساکشن یا پروتز سینه همراه آن انجام می شوند تا بتوان تغییرات کامل تری در شکل و زیبایی ظاهری سینه ها ایجاد نمود. اما سوال مهم درباره مراقبت های بعد از ماموپلاستی می باشد ، که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت و به تمام سوالات شما درباره این موضوع پاسخ خواهیم داد و اطلاعات مورد نیاز را در اختیار شما می گذاریم. همچنین برای اطلاعات بیشتر و دقیق تر می توانید به بهترین متخصص زنان اهواز دکتر پروین محمدی مراجعه نمایید.

توصیه های پزشک درباره مراقبت های بعد از ماموپلاستی 

  1. یک فضا برای ریکاوری خود آماده نمایید: آماده کردن یک محیط مناسب برای دوره بهبود شما می تواند کمک زیاد کند و این دوره را برای شما بسیار ساده نماید. تمام ابزار و وسایل مورد نیاز خود بعد از جراحی تا چند هفته را در مکانی نزدیک و در دسترس خود قرار دهید تا بتوانید به راحتی به آنها دسترسی داشته باشید. همچنین قبل از پروسه به خرید بروید و موارد مورد نیاز خود را برای مدتی خریداری نمایید. در صورتی که می توانید یا شخصی را برای مراقبت از خود دارید نیز می توانید برای این کارها از او کمک بگیرید.
  2. راحت بخوابید: توصیه می شود روی کمر بخوابید و سینه ها را در سطحی بالاتر از بدن نگهدارید. در صورتی که تکیگاه دارید می توانید از آن استفاده نمایید ، اما در غیر این صورت می توانید از چند بالشت برای بالا بردن سینه های خود استفاده نمایید. این مورد از اهمیت بالایی در دوره مراقبت های بعد از ماموپلاستی برخوردار است.
  3. شخصی را برای کمک و مراقبت بیابید: شما نیاز به کمک شخصی دارید تا بعد از اتمام پروسه شما را به منزل ببرد و به شما در فعالیت های روزمره تا چند روز بعد از پروسه کمک کند. یکی از اعضای خوانواده ، یک دوست یا همسایه نیز می توانند افراد مناسبی برای این کار باشند.
  4. رژیم غذایی سالمی داشته باشید: در دوره مراقبت های بعد از ماموپلاستی داشتن تغذیه درست و سالم با منابع کافی انرژی برای بدن و تسریع بهبودی شما اهمیت بسیاری دارد. نیاز دارید که غذاهایی مانند گوشت برش خورده و نازک ، میوه های غنی از فیبر مانند سیب و موز ، غذاهای دریایی ، تخم مرغ ، برنج و لوبیا مصرف نمایید تا از همه نوع مواد مغذی بهره مند شوید. همچنین سعی کنید تا حد امکان از نمک کم استفاده نمایید ؛ زیرا باعث کاهش ورم می گردد.
  5. مقدار زیادی مایعات بنوشید: برای کامل شدن تغذیه در دوره مراقبت های بعد از ماموپلاستی شما نیاز دارید تا مقدار زیادی مایعات مصرف نمایید این مایعات بهتر است نوشیدنی هایی مانند آب پرتقال ، آب لیمو و آب باشند. به طور کلی سعی کنید از نوشیدنی های سالم و ارگانیک بهره ببرید. ضمنا باید تا مدتی از مصرف نوشیدنی های گاز دار و الکل دار خودداری نمایید.
  6. از مصرف سیگار و ویپ اجتناب نمایید: مصرف هر گونه دخانیات می تواند باعث ایجاد مشکلات در دوره ریکاوری و همچنین اثر گذاری منفی برروی نتیجه شود. تحقیقات نشان داده است ، که مصرف دخانیات باعث تنگ شدن رگ های خونی و کاهش منابع خون که برای بهبود ضروری هستند می گردد. بنابراین پیشنهاد می شود ، که هنگام مراقبت های بعد از ماموپلاستی از مصرف دخانیات و سیگار تا حد ممکن و حداقل 6 الی 8 هفته قبل و بعد از پروسه اجتناب نمایید.
  7. تا حد امکان استراحت کنید: شما باید حداقل دو هفته از کار خود مرخصی بگیرید و به طور کامل استراحت کنید. شما باید تحرک و فعایت را به آرامی و با گذر زمان آغاز کنید و افزایش دهید. همچنین از انجام فعالیت های سنگین تا بیشترین حد ممکن خودداری نمایید و مقدار آنها را به حداقل برسانید. از سوی دیگر برای حفظ گردش خون در بدن باید فعالیت های سبک مانند راه رفتن برای زمان کوتاه را انجام دهید ؛ زیرا گردش خون کافی باعث تسریع بهبودی شما می شود. دقت داشته باشید ، که به هیچ وجه به خود فشار نیاورید.
  8. از سینه بند گنی مخصوص در دوره مراقبت های بعد از ماموپلاستی استفاده نمایید: این سینه بندها می توانند به سینه های شما کمک کنند و تکیگاهی برای آنها باشند تا آنها را در محل خود نگهدارند و از کبودی و تورم جلوگیری نمایند. همچنین از تغییر فرم و افتادگی آنها بعد از عمل نیز جلوگیری می کنند. شما باید از این گن ها حداقل 6 الی 8 هفته بعد از عمل کاهش سینه استفاده نمایید. همچنین با پایان این دوره برای گرفتن نتیجه بهتر از مراقبت های بعد از جراحی کاهش سینه باید از سینه بندهایی با قدرت نگهداری بالا استفاده کنید.

زمان بندی برای دوره نقاهت بعد از ماموپلاستی

چند روز نخست بعد از پروسه: بعد از اتمام پروسه پوشش های مخصوصی برای کمک به بهبود زخم ها بر روی سینه ها قرار می گیرد. این پوشش مخصوص باید تا 3 هفته بعد از اتمام جراحی باقی بماند. همچنین همانگونه که گفته شد یک گن مخصوص نیز به شما داده می شود ، که پوشیدن آن تمام مدت امری ضروری می باشد. شما می توانید برای زمان های کوتاه برای مثال حمام کردن و غیره این گن ها را در بیاورید.هفته

اول مراقبت های بعد از ماموپلاستی: در صورتی که شغل شما در خانه یا دفتر و پشت میز می باشد. می توانید در هفته اول مراقبت ها بعد از جراحی کاهش سینه به کار مشغول شوید. شما در این دوره درد و احساس سوزش و کشیدگی را در ناحیه سینه تجربه خواهید کرد ، که کاملا طبیعی می باشد. همچنین احساسی گزگز مانند را در نواحی اطراف سینه خود تجربه می نمایید. همواره در این زمان بانداژ دارید ، که باید به بهترین نحو از آنها مراقبت و نگهداری کنید.

هفته دوم مراقبت های بعد از ماموپلاستی: در این زمان شما همواره احساس سوزش در سینه های خود خواهید داشت و شاهد کبودی و ورم در آن ناحیه هستید. همچنین شما احساس خارش در سینه خود خواهید داشت و این موضوع با پیشرفت روند بهبود افزایش میابد. ضمنا شما باید از گن مخصوص استفاده نمایید و مصرف سدیم خود را کاهش دهید. همواره به خاطر داشته باشید ، که مقدار زیادی آب بنوشید. در این زمان نیز ممکن است توانایی انجام فعالیت های سبک را داشته باشید ، اما زیاد به خود فشار وارد ننمایید. دقت داشته باشید ، که مصرف نوشیدنی های گازدار و حاوی الکل ممنوع است.

یک ماه بعد از پروسه : با گذشت ماه اول از مراقبت های بعد از ماموپلاستی بعد از هفته سوم بانداژ شما باز می شود و دیگر هیچگونه درد و کبودی را شاهد نخواهید بود. مقدار کمی از ورم ها تا 6 ماه الی یک سال باقی خواهد ماند. همچنین در این زمان شما احساس عادی خواهید داشت و می توانید اکثر فعالیت های خود را از سر بگیرید.

توجه به نحوه خواب از مراقبت های بعد از ماموپلاستی

استفاده از تکیه گاه : بعد از انجام این جراحی ، به منظور رعایت مراقبت های بعد از ماموپلاستی در هنگام خواب ، فرد باید شرایط راحتی را برای خود ایجاد کنند تا در این زمان خواب ، به طور ناخواسته باعث ایجاد فشار به نواحی جراحی و عوارض پس از آن نشوند . به همین منظور پزشک توصیه می کند که برای کاهش تجمع مایع و تورم در محل جراحی ، بهتر است از یک تکیه گاه برای قسمت کمر و سینه تان در هنگام خواب استفاده کنید به ویژه در دو هفته اول بعد از عمل ، که احتمال ایجاد خطر در بالاترین سطح خود قرار داد .

طاق باز بخوابید : شاید از خود بپرسید که چرا بیشتر پزشکان بعد از انجام جراحی توصیه می کنند که از خوابیدن به سمت پهلو خودداری کنید ؟ پاسخ به این سوال ساده است ؛ زیرا احتمال ایجاد فشار به نواحی سینه نیز تا حد قابل توجهی کاهش می یابد . عدم فشار به نواحی زخم شده باعث می شود درد و ناراحتی در دوران نقاهت به سمت شما نیامده و کیفیت خواب شما نیز افزایش یابد .

پوشیدن لباس های فشرده : در هنگام خواب بدن هوشیاری کافی را برای محافظت از نواحی آسیب دیده ندارد در نتیجه پوشیدن لباس های فشرده می تواند راهکار مناسبی برای محافظت از سینه ها باشد . در حقیقت لباس های گنی که معمولاً از جنس نخ یا لایه‌ های نازکی از نایلون یا لیکرا هستند ، با اعمال فشار یکنواخت و ملایم به سینه ها ، می ‌توانند به کاهش تورم و تجمع مایع در این مناطق کمک کنند. این فشار مناسب به تثبیت بافت ‌های بازسازی شده کمک می‌ کند و باعث حفظ شکل و ثابت نگه داشتن نتایج جراحی می ‌شود.

توجه به تغذیه از مراقبت های بعد از ماموپلاستی

غذاهای چرب را کنار بگذارید : مصرف غذاهای چرب می‌ تواند روند بهبودی شما را مختل کند. بهتر است از غذا های سالم و کم‌ چرب استفاده کنید.

مصرف نمک را کاهش دهید : نمک سبب حفظ آب در بدن می ‌شود که تجمع مواد دفعی و افزایش تورم را به همراه دارد. کاهش مصرف نمک می‌ تواند تورم را کم کند.

غذا های پرادویه برای شما مضر است : مصرف غذاهای پرادویه ممکن است باعث تحریک معده و سیستم گوارش شود که در دوران نقاهت توصیه نمی ‌شود.

افزایش مصرف امگا ۳ و ویتامین‌ ها : امگا 3 برای شما مفید است: این اسید چرب ضد التهاب است و ورم بعد از جراحی را کم می کند ، از همین رو برای رعایت مراقبت های بعد ماموپلاستی امگا 3 را در برنامه غذایی روزانه خود قرار دهید. منابع خوب امگا ۳ شامل ماهی ‌های چرب مانند سالمون و ماکرل، گردو، بذر کتان و چیا هستند.

مصرف ویتامین‌ ها را فراموش نکنید : مصرف ویتامین‌ ها به ویژه ویتامین C و ویتامین A می‌ تواند به بهبود سریع ‌تر زخم‌ ها کمک کند. میوه‌ ها و سبزیجات تازه مانند پرتقال ، توت فرنگی ، کیوی ، فلفل دلمه‌ ای و سبزیجات برگ ‌دار منابع خوبی از ویتامین‌ ها هستند.

اجتناب از مصرف الکل و دخانیات : مصرف الکل را کنار بگذارید: مصرف الکل ریسک خونریزی را افزایش می ‌دهد و بهتر است تا زمانی که از داروهای مسکن استفاده می ‌کنید از مصرف الکل خودداری کنید.
دخانیات: استعمال دخانیات روند بهبودی را کند کرده و دوره نقاهت را طولانی می ‌کند. همچنین ، احتمال بروز عوارض در نوک سینه و بافت‌ های اطراف را افزایش می‌ دهد. بهتر است مدتی قبل و بعد از جراحی دخانیات کنار گذاشته شود تا احتمال ایجاد خطرات ناگوار به حداقل برسد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Scroll to Top