مراقبت های بعد از ابدومینوپلاستی

در مراقبت های بعد از ابدومینوپلاستی شما باید به طور کامل و دقیق راهنمایی های پزشک را دنبال کنید تا به بهترین نحو بهبود یابید و نتیجه بهتری نیز دریافت نمایید. بعد از هر جراحی نکته بسیار مهم که برروی تمام پروسه تاثیر می گذارد ریکاوری می باشد. بنابراین این موضوع در تمامی پروسه ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. در صورتی که شما نیز در دوره مراقبت های بعد از ابدومینوپلاستی هستید و نیاز به راهنمایی و اطلاعات مربوط به این موضوع دارید این مقاله میتواند کمک بزرگی به شما باشد. بنابراین در ادام این مطلب با ما همراه باشید تا در انجام این عمر به موفقیت برسید. برای دریافت مشاوره دقیق تر نیز می توانید به دکتر پروین محمدی یکی از بهترین پزشکان اهواز مراجعه نمایید.

 

مراقبت های بعد از ابدومینوپلاستی - دکتر پروین محمدی

 

نشانه های طبیعی و پرچم های قرمز بعد از ابدو شکم

یکسری از علائم هستند ، که بعد از ابدومینوپلاستی مشاهده می شوند. دسته ای از آنها طبیعی می باشند ، اما تعدادی دیگر نیاز به مراقبت دارند. نشانه هایی که کاملا طبیعی هستند و مشکلی ایجاد نمی کنند شامل کشیدگی و سفتی شکم ، کبودی ، تورم ، قرمزی ، گزگز ، سوزش و درد به شکل تیرکشیدن مداوم می شوند. این علائم نشانه های عادی مراقبت های بعد از ابدومینوپلاستی می باشد ، که نشان می دهد بافت شکم و عصب های آن در حال بهبود و بازسازی هستند.

مسکن ها و داروهای نرم کننده عضلات می توانند در این موارد به شما کمک کنند تا با درد کنار بیایید. در صورت که درین در بدن شما قرار داده شده ممکن است ، که درد را در آن نواحی احساس کنید. در صورتی که درد شدید و مداوم را تجربه کردید باید سریعا به پزشک اطلاع دهید. همچنین سفتی ، حساسیت زیاد و بی حسی در پوست نیز علائم عادی می باشند و به مرور زمان خود به خود از بین می روند.

براق بودن پوست و احساس خارش:تورم می تواند باعث شود تا پوست شما براق بنظر برسد. همچنین زمانی که کمی از مراقبت های بعد از ابدومینوپلاستی بگذرد شما مقداری احساس خارش ملایم تا شدید را احساس خواهید کرد. آنتی هیستامین بنادریلی می تواند به شما کم کند تا از شر احساس خارش شدید و مداوم خلاص شوید. در صورتی که پوست قرمز شد و دمای آن بالا رفت سریعا با پزشک خود تماس برقرار کنید.

تقارن: دو سمت بدن شما به مقدار متفاوتی بهبود میابد ، ممکن است در مراقبت های بعد از ابدومینوپلاستی یک سمت بدن شما با طرف دیگر کمی تفاوت داشته باشد. این اتفاق کاملا عادی بوده و چیز عجیب یا نگران کننده ای نمی باشد. هرچند دقت داشته باشید ، که در صورت شدید بودن این بی تقارنی سریعا آن را به پزشک خود گزارش دهید.

درصورتی که در دوره مراقبت های بعد از ابدومینو پلاستی هر کدام از موارد زیر را مشاهده کردید سریعا به پزشک مراجعه نمایید:

 • تب بسیار بالا ، حالت تهوع و استفراغ ، سرگیجه و رفتارهای پرخاشگرانه ای که ادامه دار هستند
 • هرگونه دردی که نمی توان آن را با مسکن ها کنترل نمود
 • پوست با رنگ قرمز روشن که گرمای آن با تماس حس می شود
 • ترشح مایعات زائد و خوریزی بیش از حد از زخم ها
 • یک بد فرمی بسیار شدید که در یک بخش از ناحیه بطنی شما باشد یا کبودی که به یک نقطه خاص از شکم محدود شده باشد.
 • تنگی نفس یا درد در پشت ساق پا

بعد از جراحی ابدومینوپلاستی چه چیزی در انتظار ماست؟

این جراحی در بیمارستان و با بیهوشی عمومی انجام می شود، بنابراین در حین جراحی، هیچ درد و ناراحتی ای احساس نخواهید کرد. البته در برخی موارد ممکن است به شما دارویی داده شود که شما را کاملا بیهوش نکند.

برای جراحی تامی تاک، پروسه و روش های مختلفی وجود دارد، که بسته به نیاز و هدف شما از جراحی، توسط پزشک متخصص و جراحی انتخاب می شود.

در زمان انجام عمل ابدومینوپلاستی معمولی، پزشک برش هایی را به منظور برداشتن چربی بین ناف تا خط رویش موهای دستگاه تناسلی شما ایجاد می کند. قسمت های اضافی برداشته شده و بعد بخیه زده می شود. جراح شما ممکن است پوست اطراف ناف شما را که کمی بد فرم خواهد شد، اصلاح کند؛ به این منظور، ناف شما با با زدن برش هایی، برون آورده شده و پس از اتمام جراحی مجدد سرجای خودش قرار می گیرد.

بعد از جراحی:

 • بعد از ابدومینوپلاستی، ناف و برش های آن، پوشیده و بانداژ می شوند و یک محفظه برای تخلیه و جمع آوری ترشحات و خونریزی های بعد از جراحی ، در نظر گرفته می شود.
 • باید سعی کنید هرچه زودتر و حتی از روز اول، بعد از جراحی خود راه بروید و تحرک داشته باشید تا احتمال لختگی خون در بدن شما کم و کمتر شود.
 •  تورم در محل جراحی، امری طبیعی است.
 • باید از یک شکم بند یا لباس مخصوص به مدت 6 هفته تمام استفاده کنید.
 •  خم و راست شدن های سریع، خوابیدن و یا استراحت به سمتی که فشار زیادی به زخم و پانسمان شما وارد کند را فراموش کنید.

از بین بردن ورم در مراقبت های بعد از عمل تامی تاک

مورد مهم اول درمورد این موضوع این است ، که نباید از کمپرس یخ استفاده شود بلکه باید از کمپرس سرد استفاده کنید. قبل از اینکه یخ خورد شده یا بسته یخ را بر روی پوست بگذارید آن را در یک حوله بپیچید و سپس آن را بر روی پوست خود قرار دهید. دقت کنید ، که هیچ جسم سرد یا یخ زده ای را مستقیم برروی پوست خود قرار ندهید و از کمپرس سرد بیش از 20 دقیقه به طور متوالی استفاده ننمایید.

تفاوتی ندارد در روز انجام جراحی یا بعد از یک شب بستری بودن در مرکز درمانی شما تنها با حضور یک فرد بالغ از آن مرکز مرخص می شوید. همچنین شخصی که برای مرخص کردن شما در آنجا حضور دارد در جریان تمام پروسه قرار می گیرد و راهنمایی های لازم برای مراقبت از شما در 24 ساعت آینده به او توضیح داده می شود.

از مصرف سیگار در مراقبت های بعد از ابدومینوپلاستی خودداری کنید

مصرف سیگار یا هرگونه دخانیات بعد از جراحی می تواند باعث ایجاد مشکلات زیاد در ریکاوری و اختلال و تاخیر در بهبودی شما می گردد. بنابراین شدیدا باید از مصرف هر نوع دخانیت در این دوره خودداری نمایید.

 

مراقبت های بعد از ابدومینوپلاستی - دکتر پروین محمدی

 

لباس پوشیدن در دوره نقاهت

لباس هایی که بعد از جراحی استفاده می نمایید باید همیشه خشک و تمیز باشند. بعد از جراحی مایعاتی از بدن ترشح می شود و تا مدتی نیز مقداری خون ترشح خواهد کرد. شما می توانید هرگونه گن کشی را با گاز جاگزین کنید. در صورتی که در دوران مراقبت های بعد از ابدومینوپلاستی درین های تخلیه در زخم های خود دارید راهنمایی های لازم را برای مراقبت از آنها و تحت نظر گرفتن مقدار ترشحات در اختیار شما قرار می گیرد. شما می توانید در هنگام حمام کردن درین های خود را به همراه داشته باشید و همچنین تماس آب با زخم های شما موردی ندارد. به خاطر داشته باشید ، که تمام مدت در کل ساعت های روز گن خود را بپوشید و تنها می توانید در هنگام حمام کردن آن را در بیاورید.

چگونه در مراقبت های بعد از ابدومینوپلاستی به درستی حمام کنیم؟

تا 48 ساعت بعد از جراحی از حمام کردن اجتناب کنید. در این مدتی که اجازه استحمام ندارید تمام مدت گن ها را به تن داشته باشید. هر گن یا گاز استریل که به عنوان پوشش برروی زخم ها قرار می گیرد در صورت افتادن از روی زخم ها باید جایگزین شود. بعد از اینکه پوشش زخم ها را درآوردید و حمام کردید بعد از خشک کردن آن ناحیه سریعا آنها را جایگزین کنید. برروی بخیه های شما علائم جراحی و چسب قابل مشاهده خواهد بود.

هنگام حمام کردن از آب داغ استفاده ننمایید بلکه از آب گرم استفاده کنید. در مراقبت های بعد از ابدومینوپلاستی از وان استفاده ننمایید و هنگام شست و شو زخم های خود را با خشونت و فشار زیاد تمیز نکنید. نوازش و خشک کردن پوست بعد از جراحی در ناحیه اطراف زخم ها مشکلی ندارد ، اما با زخم ها نباید تماس داشته باشید.

نحوه خوابیدن در دوران ریکاوری

شما می توانید بعد از این پروسه تکیه دهید ، اما کامل دراز نکشید. این کار باعث ایجاد احساس راحتی بیشتر و کاهش تورم در شخص می شود. همچنین به یاد داشته باشید ، که همیشه سر خود را بالا نگهدارید. به عقب یا جلو خم نشوید و هنگام خوابیدن از چند بالشت یا یک تکیگاه استفاده نمایید.

رژیم غذایی مناسب از مراقبت های بعد از ابدومینوپلاستی

مواد غذایی حاوی آهن ، ویتامین B12 ، فولات و ویتامین C می ‌توانند به بهبود سطح هموگلوبین و تشکیل گلبول ‌های قرمز خون کمک کنند . بعد از عمل ابدومینوپلاستی ، احتمال کاهش سطح هموگلوبین خون بالا می رود . حال وظیفه فرد این است که در راستای مراقبت های بعد از ابدومینوپلاستی قدم برداشته تا بتواند با خوردن مواد غذایی خون ساز ، هموگلوبین از دست رفته را جبران کند .

مصرف آهن : گوشت قرمز ، ماهی ، تخم ‌مرغ ، دل و جگر ، آجیل و دانه‌ ها (مانند بادام زمینی ، پسته و فندق) و سبزیجات مانند کلم بروکلی و اسفناج منابع خوبی برای آهن هستند.

ویتامین B12 : محصولات حیوانی مثل گوشت ، ماهی ، مرغ ، تخم‌ مرغ و محصولات لبنی (مانند شیر و پنیر) منابع خوبی از ویتامین B12 هستند.

فولات (ویتامین B9) : مواد غذایی مانند سبزیجات برگ سبز (مانند کلم پیچ و اسفناج) ، لوبیا سبز ، مغز ها و آجیل‌ ها ، برنج و محصولات گندم (مانند نان و غلات) منابع غنی از فولات هستند.

ویتامین C : میوه‌ های خشک (مثل خرما و انجیر) ، مرکبات (مثل پرتقال و لیمو) ، توت ‌ها ، توت فرنگی ، سبزیجات (مانند کاهو و هویج) و میوه ‌هایی مانند آناناس ، کیوی و موز منابع خوبی از ویتامین C هستند.

این مواد غذایی به کمک هورمون ‌های خون‌ ساز مانند اریتروپوئیتین (EPO) رفته و در تشکیل گلبول‌ های قرمز خون و افزایش سطح هموگلوبین کمک می‌ کنند . همچنین ویتامین A نیز که در میوه‌ هایی مانند انبه و کدو حلوایی وجود دارد و می‌ تواند به بدن در پردازش آهن کمک کند .

با این حال شما می توانید از پزشک خود وقتی برای مشاوره گرفته تا اطلاعات دقیق تری در رابطه با تغذیه و مراقبت های بعد از ابدومینوپلاستی دریافت کنید .

 

استفاده از گن در مراقبت های بعد از ابدومینوپلاستی

همان طور که اشاره شد استفاده از گن ، مانع از تجمع خونابه و مایع در زیر پوست افراد می شود. گن مخصوص ، یکی از مهم ترین مراقبت های پس از ابدومینوپلاستی است. پیشگیری از بروز چین خوردگی پوست شکم ، از فواید دیگر استفاده از گن در دوره ریکاوری ، می باشد.

مراقبت از لوله درن

در واقع درن ، لوله ای کوچک و نازک است که در محل برش قرار گرفته تا مانع از تجمع مایع میان بافت ها و عضلات شود. این مایع ، بلافاصله بعد از عمل ، توسط درن ، ، تخلیه می شود. درن نیز خود به عنوان یکی از با اهمیت ترین نکات مراقبتی پس از عمل ابدومینوپلاستی می باشد. از جمله نکاتی که به جهت مراقبت طی این دوران باید به درستی رعایت شود شامل :

 1. تخلیه درن دو تا سه مرتبه در روز و همچنین اندازه گیری میزان مایع خارج شده از آن
 2. توجه به تغییر رنگ درن طی چند روز نخست به بعد که قرمز و به تدریج روشن است.

نحوه تخلیه درن : که در این خصوص می بایست از دستکش و ماده ای پاک کننده به جهت ضد عفونی اطراف لوله استفاده شود. در صورت عدم رعایت بهداشت مورد نیاز ، عوارضی همچون بوی بد در محل زخم ، قرمزی در ناحیه درن و درد در زمان لمس ، به وجود می آید. همچنین در صورت عفونت ، چرک و گرمای زیاد در آن نواحی احساس می شود.

فعالیت بدنی داشته باشید

به جهت پیشگیری از لختگی خون در پاها ، بهتر است فعالیت بدنی داشته باشید. به آرامی از همان روز اول ، به شکل خمیده راه روید ، طوری که پیاده روی موجب افزایش ضربان قلب تان نشود. دقت کنید در حین پیاده روی ، از گن مخصوص استفاده نمایید تا سبب جمع شدن مایع در زیر پوست شکم نشود. پس از گذشت یک ماه می توانید فعالیت و قدم های سریعتری داشته باشید. فعالیت های ورزشی خود را بعد از گذشت ۴ ماه آغاز کنید و شکم خود را پس از انجام ورزش ، آهسته ماساژ دهد.

ریکاوری بعد از جراحی ابدومینوپلاستی چقد زمان می برد؟

بهبودی کامل بعد از این جراحی، 6 ماه زمان می برد اما بعد از 2 الی 3 هفته، سرعت بهبودی بالا رفته و می توانید در صورت تمایل به محل کار خود برگردید و بعد از4 الی 5 هفته هم، فعالیت های  ورزشی خود را از سر بگیرید.

کلام آخر :

در صورتی که داوطلب انجام جراحی های مختلف زیبایی بدن هستید، فارغ از اینکه چه نوع عملی انجام می دهید، چه ابدومینوپلاستی چه لیپوماتیک، لیپوساکشن یا جراحی های لیفت بازو یا ران هستید، یا حتی تصمیم دارید تغییرات کوچکی در صورت خود ایجاد کنید، در نظرداشته باشید که انجام و رعایت نکات بعد از جراحی، بسیا حائز اهمیت و مهم است. در واقع رعایت این دستورالعمل هاست که حصول نتیجه دلخواه را ممکن می سازد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Scroll to Top